09
امروز: 28 تیر, 1397 | 
 
    
سهمیران - سایت خبری و تحلیلی بازار سرمایه ایران - سهام غیر بورسی | پدیده شاندیز | سازمان بورس برنامه‌ای برای ورود نقدینگی جدید به بازار ندارد

سازمان بورس برنامه‌ای برای ورود نقدینگی جدید به بازار ندارد

تاریخ انتشار:23 فروردین, 1394 | 13:46         نویسنده: گروه خبری            بازدید: 1081
  
تغییر سایز فونت:   +A | پیش فرض | -A

 سازمان بورس برنامه‌ای برای ورود نقدینگی جدید به بازار ندارد یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه همه مشکلات بورس بالا بودن سود بانکی نیست گفت: بی‌برنامگی سازمان بورس برای روزهای پرتقاضا در کنار عواملی چون نامشخص بودن چشم‌انداز مذاکرات و لغو تحریم‌ها به اعتماد درحال بازگشت به بورس لطمه می‌زند.

امید احمدی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص دلایل افت شاخص بورس و قیمتها در بازار سرمایه گفت: بورس یک بازار تخصصی است که باید همیشه بر این نکته تاکید کرد که افراد غیرحرفه‌ای مجاز به ورود به آن نیستند، چرا که در روزهای مثبت و منفی هیجانات بازار سهام را افزایش می‌دهند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: متاسفانه رفتار حقوقی‌های بورس نیز تغییر کرده است و این دسته از سهامداران بجای حمایت از بازار، به کسب سودهای چند درصدی قانع هستند و در برخی موارد خود از عوامل ریزش شاخص و قیمتها هستند.
وی اضافه کرد: با انتشار خبرهای مثبت از بیانیه وزان جو مثبت روانی در بازار سرمایه ایجاد شد که در پی آن نقدینگی خوبی هم به سمت بازار روانه شد و پیش بینی می شد با این اتفاق، اعتماد از دست رفته به بورس بازگردد اما متاسفانه مدیران سازمان بورس و حقوقی‌ها هیچ برنامه ای برای این استمرار حضور اعتماد و نقدینگی در بازار سهام نداشتند؛ چرا که در دو روز پس از اعلام نتایج بیانه لوزان صفهای خرید بدون عرضه بازار را تشنه کرد و در سومین روز شاهد عرضه های سنگین در بورس بودیم.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: عدم کشف قیمت مناسب در عرضه های اولیه و نیز خبرها و اظهار نظرهای منتشر شده در خصوص حجم بالای عرضه های اولیه در بورس نیز نشان از عدم وجود برنامه ای مدون و منسجم برای روزهای پر تقاضای بازار سهام دارد.
وی با اشاره به این که نگاه کوتاه مدت و نوسانگیری کماکان در بازار سهام وجود دارد گفت: با توجه به مثبت بودن چند روزه بازار در روزهای اولیه سال، بسیاری از معامله گران ترجیح دادند سودهای کسب شده خود را ذخیره کنند که این موضوع یکی از عوامل ریزش این روزهای شاخص بورس است.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: مشخص نبودن سرانجام مذاکرات هسته ای و نحوه لغو تحریم ها نیز از دیگر موضوعاتی است که جو روانی منفی را در بازار سهام بوجود آورده و بازار سهام متاثر از این اتفاق است.
وی در پاسخ به این پرسش که بالا بودن نرخ سود بانکی به چه میزان در افت بازار اثرگذار است تاکید کرد: این روزها خبرهایی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی از 22 به 20 درصد شنیده می شود و با یک حساب سر انگشتی می توان به این نتیجه رسید که این کاهش تاثیر چندانی در سرازیری نقدینگی از بازار پول به بازار سرمایه ندارد. بعلاوه این که هیچ تضمینی وجود ندارد که با توجه به شرایط فعلی بورس سرمایه گذران بتوانند سودی بیشتر از 20 درصد را از بازار سرمایه کسب کنند.
این کارشناس بورس با انتقاد از نگاههایی که همه مشکلات بورس را بر سر سود بانکی می اندازند گفت: بی برنامگی سازمان بورس برای روزهای پرتقاضای بازار، نامناسب بودن زمان و شرایط عرضه های اولیه، رفتار غیرمنطقی حقوقی‌ها در بازار، نامشخص بودن چشم انداز مذاکرات و لغو تحریم ها و عدم دسترسی یکسان به اطلاعات در بورس از جمله دلایل ریزش این روزهای شاخص و قیمتها هستند که به اعتماد در حال بازگشت به بازار سرمایه لطمه خواهند زد.

 

 


درجه اهمیت مطلب:   rate_0
نام و نام خانوادگی: