این سایت به فروش می رسد. لطفا قیمت پیشنهادی را به ایمیل support@sahmiran.com ارسال نمایید.
امروز: 31 خرداد, 1398 | 
 
    
سهمیران - سایت خبری و تحلیلی بازار سرمایه ایران - سهام غیر بورسی | پدیده شاندیز | جرائم سیاه در حوزه جرائم سایبری-اینترنت و تلفن همراه

جرائم سیاه در حوزه جرائم سایبری-اینترنت و تلفن همراه

تاریخ انتشار: 8 فروردین, 1394 | 12:05         نویسنده: نویسنده1            بازدید: 1116
  
تغییر سایز فونت:   +A | پیش فرض | -A

به گزارش شبکه اقتصادی سهمیران از تسنیم، عباس امیری دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه شیراز در یادداشتی با عنوان «جرائم سیاه در حوزه جرائم سایبری-اینترنت و تلفن همراه» نوشته است:
در جهان امروز به دلیل پیچیدگی فعالیت های علمی بشر ، هر نوع تغییر و تحول، آثاری را در پی خواهد داشت به طوریکه با رسیدن به یک نوعی از علم و تکنولوژی و استفاده صحیح و منطقی از آن ، امکان سوء استفاده نیز وجود داشته و دارد. یکی از نوآوری های شگفت انگیز و قابل تحسین ابداع دنیای مجازی در فضای اینترنتی است. از آنجایی که اساس و فلسفه وجودی دانش حقوق ایجاد و برقراری عدالت و حمایت از آن و فراگیر نمودن امنیت و نظم اجتماعی است، بنابراین فضای مجازی نیز نیازمند تعریف و لحاظ چهارچوب حقوقی و قوانین سایبری  داخلی و بین المللی می باشد. حقوقدانان و جرمشناسان به این حوزه ورود کرده و با گفتمان حقوقی به ارائه تعریف جرائم سایبری پرداخته اند . لکن آنچه در این مقاله به آن پرداخته می شود یک گام به جلوتر یعنی جرائمی را که به عنوان جرائم سیاه – جرائمی با بزه دیدگانی فراوان در یک فضای نامحدود، مجرمینی با هویتی مجهول ،مجعول یا مخفی(مجرمین سیاه) وکاربران سیاه- در این حوزه معرفی شده اند ،می پردازد. همچنین به وضعیت قانونی جامعه و عملکرد مسئولین نیز نگاهی منتقدانه دارد.

در هر جامعه ای موفقیت های علمی ، هدفی والا و مقدس دارد که همان خدمت به خود و سایر جوامع بشری است.جامعه  نیز همواره از اینگونه علوم و استفاده از آن ، استقبال کرده و زمینه را مطلوب و آماده برای فراگیری این علوم می کند. صداقت و پاکی ذات همه انسان ها بوده لذا همه با دیدی مثبت به سوی نوآوری های علمی می روند، به موازات این امر و برای حفاظت و صیانت از خود و ارزش هایشان نظامی را حاکم کرده اند که مسئولیت هدایت و پاسداری از این ارزش ها را به عهده گیرد تا با لحاظ مقررات و نظم این هنجارها را مدیریت کند. اما افرادی نیز هستند که برخلاف طبیعت پاک انسانی خود همواره در پی سوء استفاده از جهل و عدم آگاهی دیگران ازاین موقعیت های علمی می باشند.
آنچه ضرورت نگارش این مقاله را ایجاب کرده وقوع جرائمی است که با وجود تصویب قوانین مربوطه ارتکاب می یابند. جرائمی که به دنبال خلاء های قانونی نیز اتفاق می افتند. در این مقاله به اختصار در چهار گفتاربه این موضوع پرداخته می شود.در گفتار اول  تعریفی ساده از محیط اینگونه جرائم یعنی جرائم فضای سایبری،اینترنت و تلفن همراه ارائه می گردد. گفتار دوم خصوصیات اینگونه جرائم ، بزه دیدگان و برخی عناوین مجرمانه در این حوزه ، گفتار سوم نمونه های جرائم سیاه سایبری در خارج از مرزهای ایران و گفتار چهارم به پیشگیری و عملکرد مسئولین در این زمینه و انتظارات جامعه از آنان می پردازد.

گفتار اول : فضای سایبری چیست؟ فضای اینترنت و تلفن همراه چه تعریفی دارند؟
 واژه سایبر از نظر لغوی به معنای مجازی و غیر ملموس است و مترادف لغت انگلیسی(1)virtual است.سایبرنتیک ریشه سایبر می‌باشد که از کلمه یونانی  سایبر در فرهنگ لغت به معنای کامپیوتر وشبکه‌ای از کامپیوترها‌ست و عموما تحت عنوان فضای سایبر استفاده می‌شود که با مفاهیمی همچون فرهنگ سایبری، سایبرپانک مرتبط می‌باشد. به طور کلّی؛ سایبر، رسانه‌ای الکترونیکی است که در آن تعاملات آن‌لاین شکل می‌گیرد.
اگر چه بیش از صد کلمه با ریشه سایبر وجود دارد ولی بیشترین کلمه‌ای که در ارتباط با این واژه استفاده می‌‌شود، جرایم سایبری است. این کلمه در ذهن انسان ناامنی در فضای مجازی را تداعی می‌کند و خود معنای تعریف شده دقیقی ندارد و عموما دلالت بر وقوع رفتارهای مضری دارد که از طریق استفاده .نادرست از رایانه و شبکه‌های رایانه‌ای صورت می‌گیرد.
سایبر به مطالعه مکانیزم های مورد استفاده در کنترل اعم از انسان یا ماشین اطلاق می شود، اصطلاح سایبر یا دنیای مجازی آنلاین  نخستین بار توسط ویلیام گیپسون  مورد استفاده قرار گرفت.بنابراین می توان فضای سایبر را محیطی مجازی و غیر ملموس در شبکه های بین المللی (این شبکه ها از طریق شاهراههای اطلاعاتی به هم وصل هستند) تعریف نمود، که تمام اطلاعات راجع به روابط افراد، فرهنگها ، ملتها، کشورها و بطور کلی هر آنچه در کره خاکی به صورت فیزیکی و ملموس وجود دارد در این فضا به شکل دیجیتالی وجود داشته و قابل استفاده و دسترس کاربران بوده و از طریق رایانه اجزای آن و شبکه های بین المللی به هم مرتبط می باشند. در تفاوت محیط سایبر در مقایسه با سایر محیط ها چند ویژگی مهم و منحصر به فرد نهفته است: 1.نامحدود بودن فضای سایبر ،2. ناملموس بودن محیط سایبر  که این ویژگی فضای سایبر را خطرساز تر از محیط حقیقی می نمایاند،3. توسعه و تغییر پذیری ،4 پیچیدگی و تخصصی بودن ،  5. دسترسی آسان و سریع، 6. استفاده گسترده از فضای سایبر. این ویژگی ها فضای سایبر را در دنیای کنونی بیش از پیش حساس و پر اهمیت می نماید.(2)
تلفن همراه نیز بعنوان یکی از ابداعات بشری کارکردهای ویژه و منحصر به فردی دارد که به طور خلاصه  می توان به امکان اتصال سریع و آسان به شبکه های مجازی و اجتماعی، قابلیت بلوتوث و پیام کوتاه وهمچنین وسیله ای مطلوب تر برای جایگزینی دوربین های عکاسی و فیلم برداری تبدیل شده است . همچنین با داشتن حافظه هایی با حجم های مختلف می تواند مرکز اطلاعات شخصی دارنده آن باشد.

گفتار دوم: خصوصیات جرایم سیاه، بزه دیدگان و مجرمین آن و برخی عناوین  مجرمانه
      مجرمین در فضای مجازی ، از نظر آماری به سه گروه یعنی مجرمین سفید، مجرمین سیاه و مجرمین خاکستری تقسیم  می شوند ، بنابراین می توان گفت : جرایم سیاه ،جرم هایی هستند که توسط  دسته مجرمین سیاه ارتکاب می یابند.(2)
     در این حوزه خصیصه اصلی اینگونه جرایم در نگاه اول این است که این نوع از جرایم بعضا از لحاظ مرتکبین با جرایم سنتی متفاوت بوده و ارتکاب این دسته جرایم مستلزم میزان خاصی از معلومات ، اطلاعات و دانش هاست که این مسئله دایره شمول افرادی که بتوانند این جرایم را مرتکب شوند محدود می  سازد. از خصوصیات این جرایم این است که شخص مجرم از زیرکی و هوش خود سوء استفاده می کند و در خلاف جهت اخلاقی و انسانی گام برمی دارد.(3)
     مجرمین رایانه ای به دو دسته تقسیم می شوند : اول مجرمینی که هزینه و فایده می کنند و به دنبال منافع خود مرتکب جرم می شوند و دوم مجرمانی که صرفا برای ارضای حس کنجکاوی خود مرتکب جرم رایانه ای می گردند. دسته دوم عموما افراد متخصصی هستند که قصد خرابکاری ندارند . در راستای جزییات مرتکبین دسته اول به جرمهایی برمی خوریم که در بیرون از فضای مجازی نیز وجودئ داشته و ارتکاب می یابند.
از مهمترین جرائم فضای مجازی می توان به کلاهبرداری های رایانه ای ، جعل های اینترنتی ، جعل محتوا و اسناد رایانه ای و هتک حیثیت افراد اشاره کرد،و نیز از جمله جرایم در این حوزه مربوط به زنان است . زنان بیشترین آسیب را در سایت های همسریابی می بینند که از جمله مصادیق بارز آن می توان به ازدواج های ناکام و منجر به شکست از طریق این سایت ها اشاره کرد.همچنین می توان از جرایمی مانند تجاوز سایبری،فریب و دزدی سایبری، هرزه نگاری سایبری و خشونت سایبری نام برد. درتجاوز سایبری ، عبور از مرزها و محدودیت‌ها و ورود به حریم خصوصی و یا وارد کردن آسیب‌های گوناگون به اشخاص مانند: هک‌کردن، وارد کردن ویروس به رایانه و یا شبکه‌ای از رایانه‌ها اتفاق می افتد.
فریب و دزدی سایبری هم نمونه دیگری در این حوزه است، این اعمال عموما در حوزه اقتصادی و نقض حقوق مالکیت معنوی افراد صورت می‌گیرد. مانند: تقلب‌های بانکی و سرقت اطلاعات کارت اعتباری افراد.در برداشت های غیر قانونی از حساب های بانکی سود جویان ،در یکی از روش ها با استفاده از دستگاه های کارت خوان تقلبی اطلاعات ثبت شده بر روی کارت های بانکی را ذخیره سازی می کنند و پس از آن با دریافت رمز عبور کارت و تهیه نسخه مشابهی از آن کارت بانکی، به راحتی از حساب های بانکی افراد پول برداشت می کنند.
    هرزه‌نگاری سایبری نیز نقض اصول اخلاقی و فطری است و برای اشاعه بی‌حیایی در جامعه،کم رنگ کردن و از بین بردن ارزشهای فرهنگی و دینی، از مواردی است که به شدت جامعه را تهدید میکند.
     خشونت سایبری هم نوع دیگری ازاین دسته جرایم است که آثاری چون وارد نمودن آسیب‌های روانی زیانبار و یا تحریک افرادی ، آنان را برای انجام خشونت‌های فیزیکی علیه دیگران و محیط اطراف  خود وا می دارد  و نتیجه آن نقض قوانین حقوقی حفاظت فردی ، اجتماعی و حتی محیط زیست است.
به طور خلاصه می توان به این عناوین مجرمانه نیزاشاره کرد: جرایم سنتی درمحیط دیجیتال، جاسوسی رایانه‌ای ،سابوتاژرایانه‌ای ،جعل کامپیوتر،افتراونشر اطلاعات از طریق پست الکترونیک  ، تطهیر نامشروع پول (پولشویی )، قاچاق موادمخدر، جرایم ناظر به کپی رایت وبرنامه ها،جرایم در تجارت الکترونیک ، تروریسم سایبر.
      به طور کلی هر جرمی را که به صورت آنلاین از طریق اینترنت انجام می شود جرایم اینترنتی  می گویند. تقریبا هر شخصی که  از اینترنت برای منافع شخصی خود استفاده می کند در صورت فقدان هوشیاری لازم می تواند قربانی جرایم اینترنتی باشد. فضای مجازی به هیچ عنوان امن نیست.
در مورد جرایم مربوط به تلفن همراه نیز چنانچه در گفتار اول مختصری اشاره شد جرائمی از قبیل فیلمبرداری و عکاسی غیرمجاز به وسیله تلفن همراه در اماکن عمومی مخصوص بانوان از جمله مهمانی ها ، ورزشگاهها و استخر بانوان ارتکاب یافته و در اغلب موارد به وقوع جرایم سیاه و اندوه باری مانند سوء قصد جنسی و حتی جانی از آنها منجر می شود. فیلم برداری و عکس از حریم خصوصی افراد در بالکن ها و از پشت شیشه های اتاق خواب نیز به قصد اخاذی و نیت شوم از جمله جرائمی هستند که به وسیله تلفن همراه ارتکاب یافته و پرونده هایی از این دست در محاکم قضایی در حال بررسی و پیگیری است.در ورود به فضای اینترنتی و شبکه های مختلف اجتماعی(که از اجتماعی بودن فقط نام آن را به دنبال دارند، زیرا هراجتماعی قوانینی برای کنترل هنجارشکنی دارد در حالی که این اجتماع خالی از قانون بوده ومتاسفانه در صورت بزه دیده واقع شدن از طریق قانونی مشکلاتی برای پیگیری وجود دارد و در برخی موارد پیگیری غیرممکن است) مانند وایبر ، واتس آپ، تانگو و ..... و ایجاد هویت جعلی در اینگونه شبکه ها و شایع پراکنی و نشر اکاذیب و انتشار اخبار خلاف واقع بر علیه امنیت ملی و بازیچه قرار دادن حیثیت افراد و مسئولین – که هرکدام با عناوین مجرمانه در قوانین خاص (قانون مجازات اسلامی ،کتاب پنجم، ماده 640 و مواد 18و 21 قانون جرائم رایانه ای ) جرم انگاری شده اند- از جرائم ارتکابی به وسیله تلفن همراه در فضای مجازی می باشد.و نیز از آثار زیان بار ورود به شبکه های اجتماعی ، ایجادجو بد بینی و سوءظن بین زوجهای جوان ومنجر به طلاق و متلاشی شدن زندگی ای  که با مشکلات بسیار اقتصادی موفق به تشکیل آن شده بودند، می توان نام برد.
همچنین قابلیت بلوتوث و نیز پیام کوتاه که هر کدام به نوبه خود به سادگی قابلیت انتقال ویروس و یا تخلیه اطلاعات شخصی  موجود در تلفن های همراه را دارند.

گفتار سوم: نمونه هایی از جرائم سیاه سایبری در خارج از مرزهای ایران
افراط گرایان و تروریستها در سراسر جهان سالهاست که از دنیای آنلاین برای ترویج ایده های ویرانگر خود و به خدمت گرفتن نیروهای بالقوه و جذب کمک های مالی بهره می گیرند. گروه تروریستی داعش یکی از ماهرانه ترین رویکردها را در این عرصه به کار گرفته است . داعش را می توان رسانه ای ترین گروه تروریستی تاریخ دانست . این گروه در کنار عملیات تروریستی میدانی خود فعالیت های گسترده ای را هم در فضای مجازی و پایگاه های اینترنتی دارد. و سعی می کند از سویی به ترویج افکار و اندیشه های تروریستی خود بپردازد و از سویی دیگر از این شبکه ها برای جذب عناصر جدید و توسعه تشکیلات خود استفاده کند.(4)

گفتارچهارم: در پیشگیری و عملکرد مسئولین و انتظارات جامعه از آنان
در ایران قانون اساسی در اصل 165 ضمن برشمردن وظایف قوه قضاییه در بند5 این اصل صراحتا یکی از وظایف قوه قضاییه را اقدام مناسب برای پیشگیری از جرم و اصلاح مجرمین قرار داده است اما اینکه چه ساختار و سازمانی در سطوح مختلف ملی ، منطقه ای و محلی می تواند این اصل به جا مانده را اجرایی کند ، سوال مهمی است که سال ها بی پاسخ مانده است و اکنون لایحه پیشگیری از جرم به دنبال پاسخ به آن است. (5) در این زمینه تصویب قانون جرایم رایانه ای گرچه اقدامی بود که دیر انجام شد اما زیرکانه بوده و به جرم انگاری بی جهت در این حوزه نپرداخته است ... ارائه فهرست موضوعی مصادیق محتوای مجرمانه قانون جرایم رایانه ای نیز که در طول قانون جرایم رایانه ای وتوسط کمیته پیشنهادی در آن قانون انجام شد، یکی از تلاشهاست( که البته خود جای بحث داشته و تداخل محتوی و مصادیق  در متن آن  قابل نقد می باشد). اقدامات پلیس فتا نیز قابل تحسین است و همچنین پدافند سایبری سپاه و پشتیبانی از سایت هایی مانند گرداب – که تفصیل آن در این مجال نمی گنجد- نیز از عملکرد خوب مسئولین زیربط در این زمینه است. اما انتقادی که وارد است اینکه دوره پنج ساله آزمایشی قانون جرایم رایانه ای به پایان رسیده است. مانند قانون ارتقای سلامت اداری که بدون وجود آیین نامه اجرا نشده  به پایان رسید! و ما اکنون در زمان خلاء قانونی به سر می بریم. (6) همچنین میشود انتقاد کرد که عموما( از جمله همین فهرست موضوعی مصادیق محتوای مجرمانه) برای توجیه قانونی امر فیلترینگ به ب و یا ج ماده 25 قانون جرایم رایانه ای استناد می کنند، طبق این ماده: هرکس مرتکب اعمال زیر شود، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد:
الف) تولید یا انتشار یا توزیع یا معامله داده ها یا نرم افزارها یا هر نوع ابزار الکترونیکی که صرفاً به منظور ارتکاب جرائم رایانه ای به کار می روند.
ب) فروش یا انتشار یا در دسترس قرار دادن گذرواژه یا هر داده ای که امکان دسترسی غیرمجاز به داده ها یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را فراهم می کند.
ج) آموزش نحوه ارتکاب جرایم دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه‌ ای و تخریب و اخلال در داده‌ ها یا سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی.
تبصره ـ چنانچه مرتکب اعمال یاد شده را حرفه خود قرار داده باشد، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.
     ولی وقتی متن ماده را می خوانیم ، آنچه به نظر می آید خلاف این است، چون که این ماده در بند ب قید " دیگری" را آورده یعنی دسترسی غیر مجاز به سایت شخصی دیگری بدون رضایت او ، در حالیکه بسیاری از این شبکه ها عنوان " دیگری" بر آنها صدق نمی کند و یا شبکه های اجتماعی نامیده شده اند. و در بند ج نیز صرفا آموزش ، شنود ، جاسوسی و تخریب را ذکر کرده ونه استفاده و ما طبق تفسیر اصولی قوانین جزایی باید از تفسیر موسع پرهیز کنیم و تفسیر مضیق ... داشته باشیم.
    اما آنچه مسلم فرض شده عبور از فیلتر شکن جرم محسوب و قابل مجازات است ، سئوال اینجا پیش می آید که چرا برخی مسئولین خود عضو شبکه های اجتماعی غیر مجاز بوده و فعالیت گسترده ای نیز دارند؟ مگر جز این است که برای دسترسی به این شبکه ها باید از فیلتر شکن استفاده کرد؟ مگر طبق بند نهم از اصل سوم و یا اصل بیستم قانون اساسی همه نباید در برابر قانون مساوی باشند و تبعض به هیچ عنوان قابل قبول نیست؟ البته این به استثنای مواردی است که مثل خبرنگاران از مراجع ذیربط مجوزهای قانونی گرفته می شود.
 در حال حاضر حجم عظیمی از ارتباطات آنلاین ایرانیان از مسیر سرویس های بیگانه صورت می گیرد به این ترتیب حاکمیت دولت جمهوری اسلامی ایران به واسطه دیرکرد در تامین زیرساخت های ملی ارتباطی نسل جدید مورد نیاز مردم مهمترین عنصر برتری در جنگهای سایبری آینده را تا اینجای کار در اختیار دشمنان قرار داده است . بسته های اطلاعات شخصی تک تک ایرانیان در زیست بومی ارتباطاتی جدید در سرورهای ذخیره اطلاعات وایبر و واتس آپ و تانگو و انواع و اقسام نرم افزارهای جاسوسی دیگر که به همین منظور به رایگان در اختیار جهانیان قرار داده شده برای روز مبادا نگهداری می شود . متاسفانه بر خلاف شعار دولت در حیطه صیانت از حریم شخصی ایرانیان کماکان این پروسه فرصت سوز ادامه دارد.(7)

نتیجه گیری
فضای سایبر ،اینترنت و تلفن همراه با تمام قابلیت های مفید برای خدمت و بهره مندی صحیح که به جامعه بشری دارد مانند بسیاری از دستاوردهای علمی ، آثار و پیامدهای ناکارآمد ونامطلوب و ضد انسانی نیز به همراه داشته است . چنانچه گذشت این فناوری زمینه ارتکاب اعمال مجرمانه بسیار پیشرفته ای شده که شاید در آینده اگر برای آن چاره ای اندیشیده نشود مانند یک جنگ جهانی به صورت مجازی تمام اطلاعات فرد فرد بشر امروزی را مورد تهاجم قرار می دهد و یا به سرعت جوامعی را خالی از فرهنگ و ارزش های مقدس خود گرداند. بنابراین جوامعی در برابر این آسیب امنیت بیشتری خواهند داشت که از این امر غفلت نورزند و پایه های ایمنی خود را روز به روز در برابر این تهاجمات مستحکم تر کنند و در جهت بومی سازی این علوم گام های اساسی بردارند.
متاسفانه جامعه ما به لحاظ شرایط خاص اقتصادی پیش آمده و مناسب شدن زمینه جرم خیزی به علت مساعد ننمودن زمینه برای گسترش این فناوری در ابتدا و یکی از اهداف اصلی استکبار برای اجرای برنامه های ددمنشانه شان، مسیر بس دشواری را پیش رو داشته و خواهد داشت که در این امر مهم همکاری و مساعدت همه نهادهای ذی ربط و کل جامعه را طلب میکند، اکنون زمان دیدگاه سلبی به سر آمده و باید دیدگاه ایجابی را جایگزین آن کنیم ، زمان به سرعت در حال سپری بوده و ما هنوز در پی جرم انگاری های بی مورد هستیم که قابلیت اجرایی نداشته وفقط ازلحاظ  آماری تعداد مجرمین را زیاد می کنیم ، بدین صورت که وقتی هفتاد درصد از جامعه قانونی را زیر پا بگذارند یعنی هفتاد درصد مجرم داریم و وقتی مقامات یک جامعه خود به قانون احترام نمی گذارند یعنی دچار تبعیض شده ایم.
     تاریخ گویای این حقیقت است که هیچ گاه دیدگاه تنگ نظرانه و بدون انعطاف نتوانسته در برابر علم و تکنولوژی مقاومت کند زیرا گفتن نه فقط پاک کردن صورت مسئله است نه ایجاد راه حل.عقل و منطق حکم میکند که ابتدا باید زمینه شکوفایی و رشدعلمی فراهم شود تا بدون نقص جامعه از آن بهره ببرد و همزمان  چهارچوبی با نظارت و بازرسی دقیق و پیگیر برای کنترل آن قرار دهیم نه اینکه به دنبال از حرکت انداختن آن باشیم . آنچه اکنون ما شاهد آن هستیم قرار دادن سدی آسیب پذیر در برابربهره بردن  بهینه از یک رشد علمی بوده بدون اینکه راههای دیگری برای استفاده معرفی کرده باشد. استفاده ازروش فیلترینگ امری اجتناب ناپذیر است کما اینکه در بسیاری از کشورها حتی آنهایی که ادعای حقوق بشری ، آزادی بیان ، آزادی اندیشه و ... را دارند انجام گرفته و با جدیت اعمال میشود، اما فیلترینگ هوشمند، و در کنار آن فرهنگ سازی برای استفاده را هم با دقت انجام می دهند.در عین حال حاکمیت برای رسیدن به هدف خود یعنی هدایت علوم وابداعات فراوان بشری بایستی از تمام پتانسیل موجود بهره گرفته و از هر پیشنهاد و انتقاد مفیدی استقبال کرده ،ترتیب اثر دهد. 
منابع
1.پاکزاد،بتول،تروریسم سایبری، رساله دکتری حقوق جزا و جرم شناسی، دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی ، 1388
www.tasnimnews.com/Home/Single/130605خبر شماره
.2وروایی،اکبر – مدنی پور، حسین، مقاله جرایم  سایبری از علت شناسی تا پیشگیری، دانشگاه علوم قضایی
1392.3 www. snn.ir‏
4.خبر شماره 362275، 21/7/93 .4
5.همان.
6.فرجیها ، محمد ، بررسی لایحه پیشگیری از وقوع جرم، فصلنامه مطالعه پیشگیری از جرم ، سال دوم ، شماره دوم 1386، صفحه 112 و بعد ، به نقل از ابراهیمی، شهرام، جرم شناسی پیشگیری ، جلد اول، ص 55،بنیاد حقوقی میزان ، چاپ دوم 1390.
7.ابراهیمی، شهرام، دانشگاه شیراز ، یادداشت های  جلسه هفتم درس جرمشناسی ، نیمسال اول1393.
8. طباخی، زهرا ، روزنامه کیهان، به نقل از :خبر شماره 245763، 28/7/93
انتهای پیام/
به اشتراک بگذارید افسران

شبکه اقتصادی سهمیراندنیای مجازی در فضای اینترنتیفضای سایبری چیستفضای اینترنت و تلفن همراه چه تعریفی دارندجرایم سایبریجرایم سیاهبزه دیدگانمجرمین سفیدمجرمین سیاهمجرمین خاکستریبرچسب ها : 

درجه اهمیت مطلب:   rate_0
17 فروردین, 1394 | 03:28
میثم صیدی
 
با سلام وخسته نباشید به شما لطفا این سایت غیراخلاقی رو نابود کنید ادرسwww.bokeb asian.ru
نام و نام خانوادگی: